CIEKAWOSTKI

Na wystawie znajdziecie setki artefaktów i niesamowitych historii. Oto kilka z nich. Sprawdź swoją wiedzę. Niektóre z pytań są nieco podchwytliwe. Żeby poznać odpowiedź na wszystkie z nich, musisz zobaczyć wystawę na własne oczy.

CZY WIESZ, CO JEST JEDNYM Z NAJPOPULARNIEJSZYCH ARTEFAKTÓW NA NASZEJ WYSTAWIE?

Jest to porcelana, w której serwowano posiłki. Udało się wydobyć ją w stanie praktycznie nienaruszonym, ułożoną jak domino. Szafka, w której zatonęły, rozkładała się powoli, zostawiając je bezpiecznie ułożone w piasku jedno obok drugiego. W tych naczyniach, wykonanych z ognioodpornej porcelany, kucharze przygotowywali i podawali dania gorące..

zobacz odpowiedź
1
Inkové a jejich rituály

JAK INŻYNIEROWIE OKREŚLALI TITANICA?

Ich zdaniem, użycie najnowszych technologii czyniło go "praktycznie niezatapialnym". Zachwyt nad nowoczesną technologią, solidnym wykonaniem i rozmachem sprawiał, że statek wydawał się odporny na niebezpieczeństwa grożące mu na otwartych wodach. Los zadecydował inaczej i wrak Titanica do dziś spoczywa na dnie morza. Na wystawie możecie zobaczyć jego rekonstrukcję.

zobacz odpowiedź
2
Záhada Burnsovy sbírky

KTÓREJ Z GRUP PASAŻERÓW UDAŁO SIĘ OCALEĆ W NAJWIĘKSZEJ LICZBIE?

Były to kobiety oraz pasażerowie pierwszej klasy. Obecne na statku silne podziały społeczne ujawniły się nawet w tak krytycznym momencie jak katastrofa. Pomimo wielu heroicznych postaw oraz zapewnionego pierwszeństwa dla kobiet i dzieci, większość rozbitków, którzy przeżyli, to ci z pierwszej klasy. Powstało nawet zjawisko „Sierot Titanica” – zdarzało się, że ktoś w ostatniej chwili wrzucił dziecko na podkład szalupy ratunkowej i przeżyło ono jako jedyne z całej rodziny.

zobacz odpowiedź
3
Mumie současnosti

ILE STATKÓW Z RODZINY "TITANICA" WYPRODUKOWANO?

Trzy. Do rodziny zaliczamy Titanica, Olympica i Britannica. Nazwa trzeciego liniowca miała brzmieć początkowo Gigantic, jednak zmieniono ją po zatonięciu Titanica na nieco mniej pretensjonalną. Z trzech statków tylko Olympic doczekał się długiej kariery na szlaku północnoatlantyckim. Z przerwami trwała ona od 1911 do 1934 roku. Titanic zatonął po zderzeniu z górą lodową podczas swojego dziewiczego rejsu, 15 kwietnia 1912. Britannic po zwodowaniu został zarekwirowany i przekształcony w pływający szpital. Zatonął podczas jednego z wczesnych rejsów (21 listopada 1916), po wpłynięciu na minę na Morzu Egejskim.

zobacz odpowiedź
4
Odhalte tajemství malých hlav

ILE KOSZTOWAŁ NAJTAŃSZY BILET NA POKŁAD TRZECIEJ KLASY?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na wystawie.

KUP BILET ONLINE
5
Odhalte tajemství malých hlav
×