ABOUT THE EXHIBITION

At the exhibition you can get to know not only the tragic history of the "Titanic" ship and its passengers, but also immerse yourself in the late nineteenth century, the technical and social revolution.

In the times when the Titanic was being launched, the world watched the end of the old age and the beginning of something completely new. If you want to find out how many Poles were on board and what was happening in Małopolska at that time, go to the exhibition and read about it in the local section.

6NAJCIEKAWSZYCH EKSPONATÓW NA WYSTAWIE

  1. RadiostacjaRadiostacja umożliwiała odbiór i wysyłkę wiadomości za pomocą telegraficznego alfabetu – Morse’a. Radiostację obsługiwał radiooperator, na pokładzie Titanica znajdowało się ich dwóch, pracowali na zmiany. Nadawano z prędkością 60 znaków na minutę. Zasięg nadawania Titanica osiągał 400 mil (740 km) w ciągu dnia i aż 2 000&bnsp;mil (3 704 km) w nocy. Awaryjny nadajnik miał zasięg 80 mil (148 km).

  2. Stroje z epokiPoczątek dwudziestego wieku to prawdziwa inspiracja modowa. Na wystawie można obejrzeć wybrane stroje damskie i męskie, wypożyczone dzięki uprzejmości Muzeum w Pradze. Każda szanująca się dama musiała wyglądać odpowiednio do sytuacji panującej na statku, dlatego niektóre z pasażerek zabrały ze sobą kilkanaście kufrów z sukniami na różne okazje!

  3. Zrekonstruowana jadalniaBogaci na statku ucztowali w iście królewskich warunkach, które zostawiały w tyle nawet najlepsze hotele epoki fin de siècle. Specjalnie dla naszych zwiedzających wykonaliśmy jej szczegółową rekonstrukcję – można poczuć się zupełnie jak na statku. Dodając do tego liczne zachowane i zaprezentowane naczynia i zastawę, razem mamy obiad jak z kuchni sławnego parowca.

  4. Szalupa ratunkowaJak czuli się ci nieliczni, przemarznięci szczęściarze, którym udało się dostać na szalupy ratunkowe, w większości silnie przeładowane? Można to sobie wyobrazić, patrząc na ten właśnie eksponat. Szalupa, solidna konstrukcja tamtych czasów uratowała tej nocy wiele istnień. Nie była aż tak duża, jak może się wydawać.

  5. KinoCzy wiecie, że na początku dwudziestego wieku kręcono już pierwsze filmy? Ponieważ budowa „Titanica” i jego braci była rewolucyjna zarówno pod względem technologicznym, jak i społecznym, zachował się materiał filmowy z tego czasu. Pokazuje on skalę rozmachu produkcji statku. Prezentujemy go w prawdziwej salce kinowej z przewodnikiem audio.

  6. Sypialnie pierwszej i trzeciej klasyJak już było wspominane, wnętrza kajut najzamożniejszych pasażerów przyprawiały o zawrót głowy. Bardziej niż statek transatlantycki przypominały luksusowy, czterogwiazdkowy hotel. Pasażerowie z najniższego pokładu musieli zadowolić się prostym, żołnierskim wystrojem. Pokazujemy oba te pomieszczenia w dokładnej rekonstrukcji, żeby zwiedzający mogli zobaczyć tą szokującą różnicę na własne oczy.

CZY PRZEŻYŁ/A BYŚ KATASTROFĘ TITANICA?

Każdy z gości na wystawie otrzymuje bilet na statek. Ten bilet należał kiedyś do prawdziwego, losowego pasażera statku. Zwiedzając wystawę możesz poczuć się tak jak on… a na koniec sprawdzić, czy udało Ci się wyjść cało z katastrofy.

Ogromna lista ocalałych i zaginionych zmusza do refleksji. Czy będziesz chłopcem z pierwszej klasy, hollywoodzką aktorką, czy młodym małżeństwem z najniższego pokładu? Przekonaj się sam.

OCALENI

OCALENI

PIERWSZY RAZ W KRAKOWIE

Wystawa „Titanic – prawdziwa historia” po raz pierwszy opuszcza kotwicę w Małopolsce, a konkretnie w Krakowie. Na całym świecie obejrzało ją ponad trzy miliony osób! JVS GROUP Polska ma zaszczyt zaprosić do jej odwiedzenia gości z Polski. To wystawa inna niż wszystkie – znajdują się na niej prawdziwe artefakty, wydobyte z wraku nad dnie oceanu.

Tragiczna historia dziewiczego rejsu do dziś rozpala wyobraźnię. Jak to się stało, że praktycznie niezatapialny parowiec poszedł na dno podczas swojej pierwszej żeglugi?

PIERWSZA

PIERWSZA

NAJWIĘKSZA ILOŚĆ ORYGINALNYCH ARTEFAKTÓW

Amerykańscy naukowcy wraz z uniwersytetami współpracowali przy stworzeniu tej wystawy. W projekcie uczestniczyło także kilka światowych muzeów i prywatnych kolekcjonerów. Umożliwiło to stworzenie unikalnej kolekcji, łączącej artefakty, zrekonstruowane pomieszczenia i kalendarium historyczne. To kompletny przegląd historii końca wieku.

NAJWIĘKSZA

NAJWIĘKSZA

POLACY NA TITANICU, PIERWSZA FALA EMIGRACJI

Widmo nadchodzącej wojny, głód i ciężkie warunki sprawiały, że coraz więcej ludzi opuszczało Europę, licząc na spełnienie amerykańskiego snu. Chociaż przy wsiadaniu na pokład i kupowaniu biletów armator nie zaznaczał narodowości, na wystawie prezentujemy możliwe polskie tropy i poszlaki, oraz poświęcamy jedną z tablic historii pierwszej wielkiej emigracji, dziejącej się właśnie na statkach.

POLACY

POLACY

REJS STATKIEM DLA WIELU WYDAWAŁ SIĘ PRZYWILEJEM

Widmo nadchodzącej wojny, głód i ciężkie warunki sprawiały, że coraz więcej ludzi opuszczało Europę, licząc na spełnienie amerykańskiego snu. Chociaż przy wsiadaniu na pokład i kupowaniu biletów armator nie zaznaczał narodowości, na wystawie prezentujemy możliwe polskie tropy i poszlaki, oraz poświęcamy jedną z tablic historii pierwszej wielkiej emigracji, dziejącej się właśnie na statkach.

REJS

REJS
Przejdź do galerii zdjęć Więcej atrakcji