Klasyczne i nowoczesne ramy do obrazów

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że ramy do obrazów pełnią drugorzędną rolę, a istotne jest jedynie to, co znajduje się wewnątrz nich. Jednak już w dawnych czasach, kiedy malarstwo pełniło jeszcze główną rolę wśród sztuk wizualnych, oprawy dzieł sztuki stanowiły niekiedy równie ważną funkcję.

Szczegółowe zdobienia i ornamenty, a także materiał, z jakiego wykonane były ramki do obrazów powodowały, że można było je rozpatrywać jako odrębne dzieła sztuki, a w połączeniu z umieszczonym w nich obrazem dawały niepowtarzalną kompozycję.

Jak dobrać ramę obrazu do wnętrza?

Postrzegane w ten sposób, klasyczne ramy do obrazów obecnie są coraz rzadziej spotykane, głównie z racji ich małej uniwersalności. W dekoracji wnętrza wymagają specyficznej aranżacji, aby efekt wizualny nie wypadał komicznie. Również koszt materiałów wykorzystywanych do ich produkcji oraz zdobienia nie wpływa korzystnie na ich popularność. Ramy tego typu najlepiej sprawdzą się do wnętrz w stylu barokowym, z ciężkimi drewnianymi meblami o fantazyjnych zdobieniach.

Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się ramy do obrazów w postaci wąskich listew. Cechują się większą dowolnością zastosowania w wielu projektach i w łatwy sposób można dopasować je do niemal każdego wnętrza. Wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych, drewna, lub aluminium co znacząco wpływa na ich uniwersalność.

Mnogość oferowanych kolorów również pozostawia swobodę w doborze ramki do obrazów umieszczonych wewnątrz nich. Prosty styl sprawdzi się zarówno w nowoczesnym wnętrzu o surowym wystroju, jak i bardziej przytulnej, domowej aranżacji. Minimalistyczny styl obramowania stanowi jedynie uzupełnienie obrazu, nie odciągając przy tym uwagi od jego zawartości.